Felvételi felhívás 2024-2025-ös tanév tavaszi szemeszter

 

FELVÉTELI FELHÍVÁS

 

Az Óriás Nándor Szakkollégium (a továbbiakban: Szakkollégium) a Felvételi Szabályzat 6. §-a alapján a 2024-2025-ös tanév tavaszi szemeszterében felvételt hirdet tagjai közé.

 

A Szakkollégium négy tagozata, a Bűnügyi, Civilisztika, Elméleti-történeti és Közjogi Tagozata lehetőséget biztosít a pályázat benyújtására.

 

Felvételi jogosultság

 

A Szakkollégium által meghirdetett felvételi eljárásra az Állam- és Jogtudományi Kar aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező, nappali munkarendes jogász szakos hallgató adhatja be jelentkezését, aki legalább két lezárt félévvel rendelkezik.

 

Tanulmányi követelmények

 

Az a hallgató nyerhet felvételt, akinek a felvételi jelentkezés félévét megelőző két lezárt félévben a súlyozott tanulmányi átlaga legalább 4.00, és korrigált kreditindex-értéke szintén legalább 4.00, valamint teljesítési a Felvételi Szabályzat 5. §-ában tagozatonként meghatározott tárgyakat:

 

  1. A Bűnügyi Tagozatba az a hallgató nyerhet felvételt, aki teljesítette a Büntetőjog 1. elnevezésű kötelező tantárgyat.
  2. A Civilisztika Tagozatba az a hallgató nyerhet felvételt, aki teljesítette a Polgári jog 1. elnevezésű kötelező tantárgyat.
  3. Az Elméleti-történeti Tagozatba az a hallgató nyerhet felvételt, aki teljesítette a Római jog 2. és a Magyar állam- és jogtörténet 2. vagy az Európai alkotmány- és jogtörténet 2. elnevezésű tantárgyakat.
  4. A Közjogi Tagozatba az a hallgató nyerhet felvételt, aki teljesítette az Alkotmányjog 1. vagy a Közigazgatási jog 1. vagy a Nemzetközi jog 1. elnevezésű kötelező tantárgyak valamelyikét.

 

A felvételi eljárás menete

 

A felvételi eljárás lebonyolításáért tagozatonként felállított Felvételi Bizottságok felelnek. A Felvételi Bizottság elnöke a tagozat mentora, tagjai az Elnökség egy tagja, a tagozat vezetője, illetve a tagozat legalább két tagja.

 

A felvételi eljárás írásbeli és szóbeli fordulóból áll. A hallgató a Szakkollégiumba történő jelentkezését elektronikus úton nyújthatja be a Szakkollégium Elnökségének címezve a szakkollegium@ajk.pte.hu e-mail címen. A hallgató egyidejűleg több tagozathoz is benyújthatja jelentkezését.

 

A hallgató pályázatának tartalmaznia kell

  1. az aktív hallgatói jogviszony-igazolást,
  2. a tanulmányi követelmények teljesítésének ellenőrzését lehetővé tevő, a Tanulmányi Osztály által hitelesített leckekönyvet vagy kreditindexet,
  3. a kitöltött és aláírt jelentkezési lapot,
  4. a kitöltött és aláírt adatkezelési nyilatkozatot, valamint
  5. a hallgató által választott témában megírt esszét.

 

 

Az írásbeli forduló

 

A jelölt az írásbeli forduló keretében a jelentkezése során választott tagozat által megjelölt egy témában legfeljebb két oldal terjedelemben esszét (a továbbiakban: pályamunka) nyújt be. A pályamunka végén fel kell tüntetni az elkészítéséhez felhasznált forrásokat. A pályamunka célja, hogy a jelölt számot adjon jogászi gondolkodásmódjáról. A Felvételi Bizottság a Szabályzat 2. sz. mellékletében szereplő szempontrendszer alapján értékeli a beérkezett pályamunkákat.

 

A benyújtott pályamunkákat plágium- és MI (mesterséges intelligencia) szűrés alá vetjük. 30% feletti MI egyezőség esetén a pályamunka érdemi bírálat nélkül elutasításra kerül. 

 

A Szakkollégium a 2024-2025-ös tanév tavaszi szemeszterében tagozatonként az alábbi esszétémákat adja meg:

 

Bűnügyi Tagozat

  1. A kábítószer és a társadalmi deviancia kapcsolata
  2. A mesterséges intelligencia hatása a bűnözés formáira és módszereire
  3. Gyermekvédelem a büntetőjogban és a kiskorú veszélyeztetés szabályozása
  4. Szakértői bizonyítás a büntetőeljárásban
  5. A mediáció szerepe a magyar büntetőeljárásban

 

Civilisztika Tagozat

  1. Váltott gondoskodás és a fészek-modell megjelenése – pro és kontra
  2. Az AI és a szerzői jog kapcsolata – kérdések és dilemmák
  3. Vogel-gate – hangfelvétel felhasználása polgári perben
  4. Nemek közötti bérkülönbség – okok és megoldási javaslatok
  5. Elektronikus ingatlan-nyilvántartás – változások bemutatása, értékelése

 

Elméleti-történeti Tagozat

  1. Az Amerikai Egyesült Államok elnökének hatásköre, különös tekintettel az impeachment eljárásra
  2. A tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés erkölcsi és jogi aspektusai
  3. A betegjogok viszonya az erkölcshöz
  4. Reálszerződések és a clausula rebus sic stantibus elve

 

Közjogi Tagozat

  1. Az Európai Unió bővítésének kihívásai
  2. Mi a következménye annak, hogy az Amerikai Egyesült Államok kilép az Egészségügyi Világszervezetből?
  3. Milyen alkotmányjogi problémák kapcsolódhatnak az új igazságügyi reformhoz Magyarországon?
  4. Az iskolai telefonhasználat korlátozásának alkotmányjogi kihívásai
  5. Hogyan lehetne jellemezni az idegenrendészet magyar szabályozását az elmúlt 2 évben?

 

 

A szóbeli forduló

 

A Felvételi Bizottság a pályázatok beérkezési határidejétől számított 5 munkanapon belül elektronikus úton tájékoztatja a jelölteket

  1. a felvételi írásbeli fordulójának eredményéről,
  2. a felvételi szóbeli fordulójának időpontjáról és helyszínéről, valamint
  3. a felvételi szóbeli fordulójának témáját kijelölő legalább egy szakcikkről.

 

A felvételi szóbeli fordulójának lebonyolítására a fenti szerinti értesítést követő legalább három, legkésőbb nyolc napon belül sort kell keríteni.

 

A felvételi szóbeli fordulója nyilvános. A felvételi szóbeli fordulója során a jelölt válaszol a pályamunkája kapcsán felmerülő kérdésekre, majd szabad diskurzus keretében kifejti a megadott szakcikkekkel, valamint az általa írt esszé témájával összefüggő álláspontját. A szóbeli forduló célja, hogy a jelölt számot adjon jogászi érvelés-készségéről. A Felvételi Bizottság a Szabályzat 3. sz. melléklétében szereplő szempontrendszer alapján értékeli a jelölteket.

 

Döntés a felvételről

 

A Felvételi Bizottság a felvételről szóló döntését az írásbeli és szóbeli forduló eredményei alapján a szóbeli forduló napján hozza meg. A felvételi eljárás során összesen 50 pont (fordulónként legfeljebb 25-25) érhető el. Felvételt az a jelölt nyer, aki a felvételi írásbeli és szóbeli fordulóján összesen legalább 35 pontot elért.

 

A pontszámokat úgy kell megállapítani, hogy a Felvételi Bizottság tagjai a Szabályzat 2., illetve 3. sz. mellékletében szereplő szempontrendszer alapján egyénileg pontozzák a jelöltek írásbeli és szóbeli teljesítményét, majd a Felvételi Bizottság elnöke az adott jelölt által kapott pontszámokat átlagolja, majd lefelé kerekíti. Az egyes felvételi fordulók hivatalos eredményét az ily módon összesített pontszám jelenti. A Felvételi Bizottság egyes tagjai által adott pontszámok nem nyilvánosak.

 

Az Elnökség a Felvételi Bizottság döntésétől számított három munkanapon belül tájékoztatja a jelölteket a felvételi eredményéről, valamint a felvételt nyert hallgatók névsorát közzéteszi a Szakkollégium hivatalos weboldalán.

 

 

Pályázat beérkezésének határideje 2025. február 28. (péntek)

 

 

A felvételivel kapcsolatos kérdések esetén forduljon bizalommal a Szakkollégium tagjaihoz akár személyesen, akár a szakkollegium@ajk.pte.hu e-mail címen.

 

Kelt Pécsett, 2025. feburár 6.

Óriás Nándor Szakkollégium

Elnökség

 

Jelentkezéshez szükséges dokumentumok